Почетна / Блог / Са нама на путу #крозсрбију / 7 разлога да посетите Нови Пазар и Сопоћане

7 разлога да посетите Нови Пазар и Сопоћане

Одобровољило се небо тек да нас малко разгали, али душа иште јоште топлине. Дакле, куда? Правац југ! Али не крајњи. У крај где је поникла варош посебног духа. Где се природа размаштала, а прошлост утврђивала зидине и вајала велелепне храмове. И понешто сачувала за будућност. Ходимо у срце средњевековне српске државе.

ЈЕР НОВИ ПАЗАР ОДИШЕ РАЗЛИЧИТОСТИМА

Први пут се спомиње у дубровачким списима 1461. године. У то доба званичним декретом основао га је Иса-бег Исаковић као Јени Базар, Ново Трговиште, или Нови Пазар. Временом је последњи назив преовладао. На раскрсници караванских путева који су повезивали Босну и Дубровник са Цариградом и Солуном брзо се развијао и ширио. Врхунац напретка доживљава у другој половини XВИИ века. Због значајног геостратешког положаја кроз њега су прошли многи велики освајачи. Природни положај је ништа мање вредан. Штавише. Удомљен је на надморској висини од скоро 500 метара, у долини четири реке– Рашке, Јошанице, Људске, и Дежевске, омеђен Голијом, Рогозном и Пештерском висоравни.

Истраживање почињемо на шеталишту код себиља (фонтане/чесме), реплике оног из Сарајева. Вазда живо. Гужвица, али ненаметљива, чак пријатна. Стижемо до Амир-агиног хана из XВИИИ века, који је данас угоститељски објекат. Под заштитом је државе. Враћамо се ка реци Рашки и хотелу Врбаку, јединим у Европи изграђеним над реком. Прелазимо мостић и улазимо у Стару чаршију калдрмисаних уличица и узаних сокачића. Мало цуњамо Стамбол џадом разгледајући занатске радње и дућане. Поједине још красе ћепеници (дрвена крила врата и прозора). Пролазимо кроз златарско сокаче где бљешти жуто одасвуд. Ако се већ нема за комад злата, за фармерице би се могло наћи. Пазарске су одличног квалитета и приступачне цене. Стижемо до Иса-беговог хамама, саграђеног у другој половини XВ века. Уз призренски, највећа је и најлепша грађевина те врсте у Србији.

Ваљало би мало предахнути и нешто грицнути. А шта боље од надалеко чувених мантија и то испод сача. Улазимо у малено здање. На зидовима слике славних боксера, Мухамеда Алија и Мата Парлова. Необична поставка. Газда устаје да нас поздрави и укратко нам открива своју боксерску прошлост. Рукавице је давних дана о клин окачио и посветио се ужитку других. Љубазна домаћица јогуртом прелива тесто пуњено телећим или овчијим месом и износи чинијицу киселог млека. Домаће, савршено. Овакво се ретко где још справља. Мантије су под обавезно, јер ако их не кушате, као да у Пазару нисте ни били.

Истраживање настављамо обиласком градског парка са остацима зидина некадашње тврђаве и кулом мотриљом. Подигао ју је Иса-бег Исаковић приликом оснивања града у XВ веку. Тврђава је само делимично очувана, џамија која се налазила унутар утврђења је срушена као и кула. Уживанција у споју историје и зеленила. У граду је неколико џамија. Најупечатљивија је Алтун-алем џамија из средине XВИ века. Представља ремек-дело исламске архитектуре и под заштитом је државе. Најстарија је Ахмед-бегова џамија која потиче из XВ века. Више пута је рушена, а данашња је подигнута вероватно у првој половини XВИИИ века. Позната је и као Лејлек, јер се верује да је названа по лејлеку (роди) за коју је, наравно, везано предање. Своје место нашла је и православна црква Светог Николе, раскошног иконостаса, саграђена у другој половини XИX века.

Животан град где се ислам и хришћанство сусрећу, старо и ново прожима, а културе допуњују у суживоту. Срдачна, гостопримљива и надасве мераклијска варош. Околина изузетно богата и занимљива – историјски, културно и верски. У близини је и Новопазарска бања за уживање и залечење. Сваком по мери и жељи.

ЈЕР МУЗЕЈ РАС БАШТИНИ НАСЛЕЂЕ ДВЕ КУЛТУРЕ

Удомио се у срцу града, у здању из шездесетих година XИX века, оријенталног стила. Првобитно је било нижа османска гимназија – Рушдија. Више пута је мењало статус, али не и намену. Увек је служило образовању, култури, науци, и стицању знања. Изграђено је на старом хамаму чији се остаци виде у дворишту. А хамам је стар колико и сам град. Поставке су подељене у археолошку, историјску, етнолошку, и примењене уметности. Посебно занимљиви су новчићи из византијског и римског доба, колекција јатагана из периода од XИВ до XX века, богата збирка оријенталних књига, примерци народне радиности и везови, покућство, и накит. Турска и српска соба као и народне ношње приказују разлике две културе, али и многе сличности начина живота и одевања.

Међу највреднијим изложеним предметима су оргинални ручно писани Куран из XВ века, први двојезични документ писан на турском и српском, и глинена фигурина названа Пазарка, која припада винчанској култури. Висока је око 10 центиметара, изражених женских атрибута, старости око седам миленијума. Пронађена је у атару оближњег села Пожежине. Јединствена колекције новчића коришћених у доба Немањића није изложена, јер се налази у Народном музеју у Београду.

Изузетно занимљива поставка која дочарава богато и разноврсно наслеђе краја.

ВИДЕО

7 разлога да посетите Нови Пазар и Сопоћане

ЈЕР СУ СОПОЋАНИ РИЗНИЦА ВЕЛИЧАНСТВЕНИХ ФРЕСАКА

„Рашки на извору“ краљ Стефан Урош И подигао је манастир. Име му надену по словенској речи „сопот“ што значи извор. У средњем веку, често је зван Сопотски манастир или Дом Свете тројице. Подигнут је највероватније око 1260. године. Допринос манастиру дао је и цар Душан доградњом спољне отворене припрате и звоника. Историјски извори о животу Сопоћана су врло оскудни. Зна се да су значајно страдали у XВИИ веку за време владавине Османлија, током догађаја који су претходили Великој сеоби Срба. Обновљени су у првим деценијама XX века. У њему почивају мошти задужбинара, Уроша И.

Фреске Сопоћана, насликане између 1272. и 1276. године, истинска су ремек-дела.

Најцењенија је грандиозна композиција Успења Пресвете Богородице осликана на 40 квадратних метара. Велелепне, необичних тонова, маштовите, врхунска су сликарска достигнућа тога времена. Управо захваљујући живопису, Сопоћани су први споменик у Србији чију изузетност је препознала организација УНЕСКО. На Листу светске баштине Стари Рас и Сопоћани уписани су као целина 1979. године. Град (тврђава) Стари Рас био је средишња престоница српске средњевековне државе Рашке. Остаци су на археолошком локалитету Градина са подграђем, Старим Трговиштем (Пазариштем), у близини Сопоћана и око 10 километара од Новог Пазара. Заштићена средњевековна целина обухвата и манастир Ђурђеви ступови и Цркву Светих апостола Петра и Павла.

ЈЕР СУ ЂУРЂЕВИ СТУПОВИ ПРВА ВЛАДАРСКА ЗАДУЖБИНА НЕМАЊИЋА

На високом брду изнад Новог Пазара, погледа ка долини Рашке, опасано четинарима, уздиже се једно од најсветијих места. У време настанка није било шуме, па је било видљиво са свих страна, попут небеског храма. Основао га је велики жупан Стефан Немања, родоначелник лозе Немањића. Током заточеништва у пећини заветовао се да ће изградити храм и посветити га Светом Ђорђу. Тако и учини по преузимању врховне власти у српским земљама. Црква је завршена 1171., а четири године касније је живописана. Због особене архитектуре са две куле звоника/ступа још у средњем веку је понела назив Ђурђеви ступови. Други ктитор манастира је краљ Драгутин, који је доградио цркву и осликао њену припрату. Улазну кулу је претворио у капелу, посветио је Светом Ђорђу и наменио себи као гробну цркву, где и почива. Уживао је велики углед у XИИИ веку и спадао је у краљевске манастире. Под његовим сводом прва духовна искуства стицао је Растко Немањић, Свети Сава, који је по предању рођен у оближњем селу Мишчиће.

Доласком Османлија, почињу тешки дани за манастир. Скрнављен је више пута, а његов камен је уграђиван у околне тврђаве освајача. Захватио га је и пожар и тешко оштетио. Страдали су многи стари српски рукописи. Оснивачка повеља није сачувана. Већ у XИX веку је био рушевина, која је додатно страдала у потоњим ратовима.

Особена је грађевина. Прво је здање рашке школе, византијске визије унутрашњег простора сједињене са облицима романске архитектуре. Од живописа није остало скоро ништа. Делимична обнова почела у другој половини XX века, а изградњом конака 2000. обнавља се манастирски живот после више од 300 година. Куле (ступови) по којима је назван, а за које се верује да су представљале моћ Немањића, нису обновљене. Не постоје поуздани подаци на основу којих би се то учинило, а правила организације УНЕСКО су веома строга. Но, после свих јада које су претрпели и безмало три столећа у рушевинама, Ступови опет стражаре над средњевековном српском земљом.

ЈЕР ЈЕ ПЕТРОВА ЦРКВА НАЈДРЕВНИЈИ СПОМЕНИК САКРАЛНЕ АРХИТЕКТУРЕ

Пун назив је Црква Светих апостола Петра и Павла, али је народ скратио у Петрову цркву. Налази се на брежуљку надомак Новог Пазара, у близини ушћа Дежаве у Рашку. Изграђена је у X, по појединим изворима у другој половини ИX века, над ранохришћанском богомољом из ВИ века, која је подигнута над праисторијским тумулом (хумком) који потиче из В века п.н.е. Немерљивог је историјског и верског значаја. У њој је Стефан Немања још као дете примио православље, устоличен је као велики жупан, предао престо сину Стефану Првовенчаном, и замонашио се. У X веку је постала седиште Рашке епископије и статус задржала током читавог средњег века. По начину градње слична је црквама са простора Приморја, Грузије, Јерменије, и Италије из периода од ВИИ до ИX века, али су је преправке и доградња начиниле јединственом. Најстарија је очувана хришћанска црква на Балкану, пише на сајту организације УНЕСКО.

Замандаљена гвоздена вратанца храма од камена не дозвољавају улазак. Када и да ли се уопште отварају нисмо успели да дознамо. Унутрашњост крије најјединственији живопис у Србији. Малтер и креч га је прикривао све до средине XX века. Тада су почела истраживања и откривено је 114 квадратних метара фресака у четири слоја из различитих епоха. Најмлађе и најочуваније су из XИИ века, а најстарије највероватније из X века.

Испред цркве је православно гробље. Надгробни споменици од камена, нахерени, прошарани маховином, већина у облику крста, понеки трапезасати и правоугани. Потичу из периода од XВИ до краја XИX века. Све је омеђено остацима некада масивних зидина. Има се овде шта обнављати и дотеривати. Но, можда јој управо та несређеност дарује додатну мистичност и загонетност. Испод магистрала, околина насељена, а храм на пропланку чини се изопштен од свега овоземаљског. Нечујан, неупадљив, древно достојанствен.

ЈЕР СУ ЋЕВАПИ КОД БЕКА МЕРАК НАД МЕРАКОМ

Дочекује нас газда срдачно, широког осмеха. Без размишљања, сви углас поручујемо ћевапе. На кајмаку, наравно, уз вруће, лепиње. Стижу хитро, као да знају колико смо их жељни. „Жао ми да прогутам“, после пар залогаја изусти колега, иначе заклети месољубац који се разноразних месних пикантерија напробао свуда по Србији, а и Босни. Климнусмо главом у знак одобрења. Нека нам просте сви остали велемајстори ћевабџије, али Бекови избише на прво место. Док ћутке хедонишемо, домаћин доноси кафе, биће од најближег кафеџије. Замириса црни напитак из џезве. На послужавнику филџан и шећерлук са ратлуком и коцкицама шећера. На жару пржена, пуног укуса, јака, права. Нису Новопазарци тек вешти угоститељи, већ понајпре истински домаћини манира старинских.

ЈЕР НАС DRIVE CAFE ЧЕКА КАО КРУНА НАШЕГ ПУТОВАЊА

Заслужени врхунски предах у Drive Cafe ресторану!

На повратку са овог путовања уз прегршт утисака и сазнања, заслужени предах нас очекује у Drive Cafe ресторанима. Знамо да где год да кренемо, квалитетан предах можемо да направимо лако и успут на једној од 300 локација широм Србије, савршеним за сабирање утисака и уживање у врхунским производима.

Share:

Можда те додатно интересује:

Drive Cafe – најбољи разлог за паузу

Drive Cafe се налази на више од 300 бензинских станица широм Србије и у понуди има врхунску кафу и преукусну храну за твоју идеалну паузу. Посети Drive Cafe и направи свој избор од целокупне гастро понуде – само на НИС Петрол и Газпром бензинским станицама!

Сазнај више

Учлани се у “Са нама на путу” и уштеди

Учлани се већ сада, онлине и бесплатно, у “Са нама на путу” програм лојалности и постани члан број један програма за возаче у Србији. Оствари до 6 дин/л горива, 20% попуста на врхунску Drive Cafe кафу, и још много других погодности које нудимо у сарадњи са нашим партнерима. Све бонус поене које сакупиш можеш да искористиш за умањење рачуна на свим НИС Петрол и Газпром бензинским станицама.

Сазнај више
Политика управљања колачићима

О колачићима

Приликом посете интернет странице Нафтне индустрије Србије а.д. Нови Сад („НИС“), www.nisgazprom.rs, прикупљају се информације које су неопходне како би се унапредило Ваше корисничко искуство. Ове технологије, које укључују колачиће, пикселе, веб ознаке (енгл. web beacons) и гиф-ове, у овој Политици управљања колачићима заједнички називамо „колачићи“.

Информације о заштити података о личности који се обрађују од стране НИС-а можете пронаћи у нашој Политици приватности (линк), а уколико имате било које питање у вези са обрадом података о личности, молимо Вас да контактирате организациони део НИС-а надлежан за управљање заштитом података о личности, слањем упита на адресу електронске поште fkz@nis.eu.

Коришћењем колачића (енгл. „cookies“) на нашој интернет страници можемо прикупљати податке о Вашем рачунару који могу да укључују IP адресу, тип претраживача (енгл. browser), име домена, време приступа и адресе интернет страница. На интернет страници www.nisgazprom.rs је омогућена примена колачића само у случају да сте нам за ту активност дали Ваш пристанак одабиром одговарајуће опције у делу подешавања опција за управљање колачићима (линк до подешавања).

Шта су колачићи

Колачићи су мале текстуалне базе података (датотеке) које се обично преузимају на Ваш рачунар, таблет или мобилни уређај (у наставку текста: уређај) с интернет локација које посећујете. Колачићи се користе за рад свих функција интернет странице, остваривање бољег корисничког искуства, а омогућавају и вршење аналитике посета страници и напредно онлине оглашавање.

Врсте колачића

Како бисте боље разумели колачиће и како их контролисати, у наставку можете сазнати које врсте колачића постоје, као и како се исти користе на интернет страницама:

  • Колачићи првог лица (енгл. „first party cookies“)
  • Колачићи које је на Ваш уређај инсталирала организација чију интернет страницу посећујете познати су као колачићи „првог лица“.
  • Колачићи трећег лица (енгл. „third party cookies“)
  • Колачићи које је на Ваш уређај инсталирала друга организација у односу на ону страницу коју посећујете познати су као колачићи „трећег лица“.
  • Стални колачићи (енгл. „persistent cookies“)
  • Стални колачићи остају сачувани на Вашем уређају и након затварања интернет претраживача. Уз помоћ ових колачића интернет странице чувају податке како би Вам се олакшало њихово коришћење. На пример, интернет странице које захтевају унос корисничког имена и лозинке ће запамтити Ваш унос који ће се појављивати при свакој новој посети.
  • Привремени колачићи (енгл. „session cookies“)
    Привремени колачићи уклањају се с Вашег уређаја у тренутку затварања интернет претраживача путем којег сте посетили одређену интернет страницу. Помоћу ових колачића странице похрањују привремене податке који служе за њено исправно функционирање.

Које колачиће користи интернет страница нисгзпром.рс

Колачићи који се користе на интернет страницама НИС-а подељени су у четири категорије:

Неопходни колачићи или строго потребни колачићи су колачићи који се употребљавају како би страница могла да функционише и не могу бити искључени. Можете подесити Ваш интернет претраживач да Вас обавести о кориш
ењу или да блокира ове колачиће, али у том случају неки делови интернет странице неће функционисати

Остали колачићи – од сталних колачића НИС користи:

  • Уколико подешавате језик, величину фонта или одређену верзију сајта (нпр. режим високог контраста), за то се користе колачићи за подешавање корисничког интерфејса. По извршеном подешавању није потребно да наводите своје преференције приликом следеће посете овом сајту.
  • Ако користите делове сајта за чији приступ вам је потребна регистрација, у ту сврху на ваш рачунар постављамо колачић за аутентификацију. Ово вам омогућава одлазак и повратак на те делове сајта без поновне аутентификације.
  • Како бисмо пратили број посета ради мерења и побољшања перформанси наше интернет странице, користимо колачиће првог лица. Захваљујући овим колачићима можемо одредити које странице су популарне односно мање популарне. Такође, захваљујући њима можемо да видимо на који начин се посетиоци крећу на интернет страницама, односно како их користе. Све информације које ови колачићи прикупљају су агрегирани, те представљају анонимизоване податке. Уколико не дозволите ове колачиће, нећемо имати информацију када сте посетили нашу страницу.
  • За праћење мрежне статистике можемо користити и сервисе попут Google Analytics. У том случају Google на ваш рачунар поставља колачић трећег лица. Такав колачић поставља се и када користимо Гоогле мапе.
Спецификација колачића
Категорија колачића
Назив колачића
Опис колачића
Аналитички колачић
1P_JAR
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
_GRECAPTCHA
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
ANID
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
CGIC
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
CGIC
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
DV
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
NID
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
OGPC
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
OGP
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
OTZ
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
SNID
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
_c;;i
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
rc::a
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.pq
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.pq_tm
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.qc
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.zpc.
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
_grecaptcha
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Неопходни
authToken
Колачић који се користи за ауторизацију улогованог корисника.
Неопходни
authTokenData
Колачић који садржи системске податке улогованог корисника.
Неопходни
refreshToken
Колачић који се користи за ауторизацију улогованог корисника.
Неопходни
cookie_consent_settings
Колачић који чува податке о томе који су колачићи прихваћени од стране корисника.

Укључивање и искључивање колачића

На интернет страници нисгазпром.рс корисник у сваком тренутку може искључити или укључити колачиће променом подешавања понуђених опција управљања колачићима. Ако искључите колачиће, исти се неће чувати на Вашем интернет претраживачу. Колачићи се могу искључити и преко подешавања интернет претраживача.

Сврха колачића је побољшање и омогућавање употребе наших интернет страница и њихових процеса, те је потребно имати у виду да спречавањем или брисањем колачића можете онемогућити функционисање свих делова странице или проузроковати њихов другачији рад и изглед у интернет претраживачу.

Уколико искључите оглашивачке колачиће могуће је да приказивање наших огласа буде мање релевантног садржаја за Вас или Вам се исти оглас може показати више пута него што то желите.

Интернет претраживачи омогућавају промене подешавања колачића. Подешавања се најчешће налазе у менију „Опције” (енгл. „Options“) или „Параметри” (енгл. „Preferences“). Доле наведени линкови могу бити од помоћи уколико корисник жели боље да разуме ова подешавања:

Такође, као извор додатних информација за управљање колачићима можете да користите и страницу
www.aboutcookies.org.

Додатне информације о колачићима

Друштвене мреже такође могу да постављају колачиће на Ваш рачунар. То се догађа на интернет страницама које вам омогућавају пријаву и регистрацију путем налога друштвених мрежа, те уколико делите садржај интернет странице на друштвеним мрежама. Конкретни утицај на Вашу приватност ће се разликовати од друштвене мреже до друштвене мреже и зависи од подешавања приватности које сте изабрали на тим мрежама. Како управљати овим колачићима можете сазнати на интернет страницама тих друштвених мрежа.

На следећим линковима можете да сазнате више информација о колачићима и правилима приватности:

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.