Почетна / Блог / Са нама на путу #крозсрбију / 7 разлога да посетите Сремску Митровицу

7 разлога да посетите Сремску Митровицу

Како се зима одвише нећка, а снег цицијаши чак и по горама и планинама, дружбу настављамо са градовима и историјом. Ње је напретек током целе године. Овога пута идемо у госте царевима у некадашњој римској метрополи на тромеђи сремске и мачванске плодне равнице и фрушкогорског побрђа. А успут канимо да брке мало омастимо сремским ђаконијама.

1. Јер је Сремска Митровица међу најстаријим градовима Европе

Трагови организованог живота воде седам хиљада година у прошлост. Неколико пута је потпуно мењала назив, али и изглед. Од древне илирско-келтске насеобине, преко античке престонице, средњевековне вароши са много господара, турске касабе, важног војног и грађанског насеља током владавине Хабсбуршке монархије, до данас највећег града Срема. Пријемчива средина. У срцу града истиче се православна Саборна црква, у пешачкој улици са радњама и кафићима, уз коју је паркић са необичном фонтаном. Наоколо грађевине вредне пажње – Историјски архив Срема, Завод са заштиту споменика, Галерија Лазар Возаревић, Библиотека Глигорије Возаровић, и Позориште Добрица Милутиновић. Културних здања је много, само би их требало дотерати и ситно обновити.

Од верских храмова Митровицу красе римокатоличка Црква Светог Димитрија, гркокатоличка Црква Вазнесења Господњег, и Стара православна црква. У најужем центру су и остаци Базилике Светог Димитрија, ранохришћанског мученика по коме је названа. Многе знаменитости овог простора остаће тајна, закопана подно грађевина данашње Сремске Митровице. Али гдегод су се багер или ашов упослили нешто је изронило. Понешто је обележено, понешто затурено. Зато завирите иза зграда и кућа, у дворишта, тумарајте и истражујте. Овде све врви, вришти од историје. Али се такав утисак некако не стиче. Можда је до посматрача, а можда би ваљало своје наслеђе упечатљивије и домишљатије означити и представити и њиме се јаче подичити.

ВИДЕО

7 разлога да посетите Сремску Митровицу

2. Јер је Сирмијум био престоница Римског царства

Испод данашње Сремске Митровице некада је био раскошни и моћни римски град Сирмијум. Претпоставља се да су га Римљани заузели десетак година пре нове ере, и остали до краја ВИ века када их истерују Авари. Процват доживљава крајем III и током IV века када постаје једна од четири престонице Римског царства и повремено седиште римских императора. Овде је рођено неколико римских царева – од четворице до седморице, па чак и десеторице, зависно од извора који се о тачном броју још нису усагласили. Заштићен моћним бедемима, имао је водовод, канализацију, улице поплочане каменом, ковницу новца, разноразне радионице, луксузне виле, јавна купатила, храмове, форум, позориште, и хиподром. “Славна и многољудна мајка градова”, описао је Сирмијум познати римски историчар Амијан Марцелин из IV века.Красила га је наравно и раскошна царска палата. Грађена је крајем III или почетком IV века у југоисточном, елитном делу града, уз реку Саву, иза градског одбрамбеног зида. Данас се у Центру за посетиоце „Царска палата Сирмијум“ може видети само део некадашњег царског комплекса, већим делом стамбени простор палате, која је такође имала и званични део за обављање царских дужности.

Представљени су фрагменти фресака и подних мозаика израђених од разноврсног камена који је допреман са разних страна света, као и фонтана у такозваној глувој соби, која је служила да жубором воде омета радознале уши током важних разговора. Температура унутар здања је прилично ниска, те се прикладно обуците.Многи су се отимали о подручје данашње Сремске Митровице, а посебно занимљиво је да су њиме столовали и Гепиди, германско племе које је успело да зада коначни пораз Хунима после смрти њиховог вође Атиле. Но, Гепиди нису владали дуго, свега неколико деценија пре но што су их у другој половини VI века потиснули Авари. Уприличена је и посебна атракција за посетиоце – сликање са холограмом Констанција II, средњим од тројице синова Константина Великог. Овим чудом технологије могуће је очас се телепортовати у прошлост и проћаскати са римским царем.

3. Јер је Житни трг најстарији део Митровице

Настао је у доба Турака, у XVII веку. И данас су видљиве оријенталне особености у околним уским и кривудавим уличицама са слепим сокацима. Знан је и као Житна пијаца, јер му је то била главна намена. А онда се пре коју деценију мало загребало по површини, и гле чуда, пронађени су остаци Сирмијума. И у то доба простор је био трговачка и занатска четврт са деловима градског бедема, пешачком зоном и једном од главних саобраћајница која је повезивала пристаниште са форумом. Грађена је у три фазе од II до V века. Приликом обнове трга, додат је мали амфитеатар за одржавање културних свечаности. Што због прошлости, што због средишњег положаја, и данас је трговачко стециште града, али и заштићена културно-историјска целина.

4. Јер је Mузеј Срема богата ризница

Подељен је у два здања. У једном су археолошка збирка и лапидаријум, у дворишту. Саркофази, надгробне плоче, разноразни архитектонски елементи…све од камена, који се довлачио из разних крајева. Чини се да је много предмета за изложити, а простора недовољно. Све је исувише начичкано и мало шта обележено. Свакако најексклузивнији експонати су мермерни сунчани сат са прелаза из И у ИИ век са композицијом три фигуре и споменици миљокази. Били су постављени на три миље у правцу ка Београду у време када је Сирмијуму у посету долазио Марко Аурелије. Још један куриозитет је део монументалне грађевине са великом мозаичком подном површином. Музеј на самом археолошком локалитету, хвали се кустос.

Унутар здања, на спрату је занимљива археолошка поставка. Изложене су амфоре, алатке, златне полуге коване у Сирмијуму у време цара Теодосија и колекција 33 златника од којих су четири јединствени примерци. Не треба да чуди, јер је Сирмијум био под заштитом Фортуне, богиње среће. Од толиког злата би се могло ослепети, али нажалост, све су копије. Изворни примерци се чувају иза челичних врата, открива нам кустос. Музеј баштини и део златног појаса аварског кагана. Представљен је холограмом. Сам појас је такође у сефу. У другом здању Музеја представљене су историјска и етнографска збирка и уметничка дела.

5. Јер је прелаз преко Саве најдужи пешачки мост на Балкану

Спаја Сремску и Мачванску Митровицу. Изграђен је на најужем делу тока Саве кроз град, на месту некадашњег староримског Артемидиног моста. Био је прилично озлоглашен јер су у време прогона хришћана управо на њему вршена погубљења светих мученика. По једном од њих, Светом Иринеју, је назван. Протеже се преко 262,5 метара и најдужи је висећи пешачки мост на Балкану. Био је и првак Европе до пре неколико година када му титулу одузе парњак у Швајцарској.Сава се у Митровици баш разбашкарила, скоро као у престоници. А митровачка плажа је, мештани веле, најлепше савско купалиште у Србији. Може бити истина, закључујемо док ходимо уређеним шеталиштем и пошироком обалом са мноштвом угоститељских објеката, спортских терена и игралишта за децу. Тренутно је све прилично успавано, чека се лето. Али и по зимском, додуше пријатном и сунчаном дану, има шетача, малишана и наравно, пецароша.

6. Јер Јазак вода са смарт чепом 100% неће капнути

Након што смо прешли најдужи пешачки мост на Балкану, уживали смо у погледу на Саву и њене природне лепоте. Уживање је употпунила изворска вода Јазак која с новим Спорт Смарт чепом гарантује да се вода неће просути како год да је током наших путешествија носимо или окренемо. Сигурни да смо добро хидрирани и да смо без опасности од просипања воде, спремни крећемо у поход на сремске гурманлуке.

7. Јер се укуси на Сави памте и трају

Налази се на самој обали Саве, истинска сојеница, на високим, тананим ногицама, да одоли водама када набујају. Унутрашњост рустична, од дрвета, камена и цигле, са црно-белим фотографијама, старим кухињским елементима и каљевим пећкама, проткана елементима модерног. Тераса и стаклени зидови са погледом на реку. Јеловник разноврстан. Мука права шта одабрати. Наручујемо пачју супу, димљене вешалице и рибљи паприкаш од сома. Служи се у котлићу са резанцима приде. Да ли су га справљали и стари Римљани не знамо, али данашњи кулинари чине то савршено. Како је Срем знан по добром залогају, у понуди је свакојаких гурманлука, па и пачје груди са пиреом од тартуфа и ролована телетина са млинцима, наравно. Окусићемо их другом приликом, јер паприкаш нас је убедио да је довољан разлог да се до Сремске Митровице потегне пут кадгод се прилика укаже.

Share:

Можда те додатно интересује:

ЈАЗАК – 100% НЕЋЕ КАПНУТИ

Искористи акцију и до 31. марта купи Јазак воду 0,75 и добићеш још једну гратис! Јазак вода 0,75 од сада са смарт спорт чепом који је први на српском тржишту омогућава сигурност људима који су стално у покрету. Уз смарт спорт чеп, сигурни сте да вода никад неће капнути ма колико се кретали или путовали!

Сазнај више

„СА НАМА НА ПУТУ“ – УШТЕДИ НА ЦЕНИ ГОРИВА

Учлани се онлине и бесплатно у број један програм лојалности за возаче у Србији и већ данас оствари попуст на гориво, Drive Cafe напитке, и друге производе на свим НИС Петрол и Газпром бензинским станицама. Инсталирај „Са нама на путу“ апликацију и уштеди!

Сазнај више
Политика управљања колачићима

О колачићима

Приликом посете интернет странице Нафтне индустрије Србије а.д. Нови Сад („НИС“), www.nisgazprom.rs, прикупљају се информације које су неопходне како би се унапредило Ваше корисничко искуство. Ове технологије, које укључују колачиће, пикселе, веб ознаке (енгл. web beacons) и гиф-ове, у овој Политици управљања колачићима заједнички називамо „колачићи“.

Информације о заштити података о личности који се обрађују од стране НИС-а можете пронаћи у нашој Политици приватности (линк), а уколико имате било које питање у вези са обрадом података о личности, молимо Вас да контактирате организациони део НИС-а надлежан за управљање заштитом података о личности, слањем упита на адресу електронске поште fkz@nis.eu.

Коришћењем колачића (енгл. „cookies“) на нашој интернет страници можемо прикупљати податке о Вашем рачунару који могу да укључују IP адресу, тип претраживача (енгл. browser), име домена, време приступа и адресе интернет страница. На интернет страници www.nisgazprom.rs је омогућена примена колачића само у случају да сте нам за ту активност дали Ваш пристанак одабиром одговарајуће опције у делу подешавања опција за управљање колачићима (линк до подешавања).

Шта су колачићи

Колачићи су мале текстуалне базе података (датотеке) које се обично преузимају на Ваш рачунар, таблет или мобилни уређај (у наставку текста: уређај) с интернет локација које посећујете. Колачићи се користе за рад свих функција интернет странице, остваривање бољег корисничког искуства, а омогућавају и вршење аналитике посета страници и напредно онлине оглашавање.

Врсте колачића

Како бисте боље разумели колачиће и како их контролисати, у наставку можете сазнати које врсте колачића постоје, као и како се исти користе на интернет страницама:

  • Колачићи првог лица (енгл. „first party cookies“)
  • Колачићи које је на Ваш уређај инсталирала организација чију интернет страницу посећујете познати су као колачићи „првог лица“.
  • Колачићи трећег лица (енгл. „third party cookies“)
  • Колачићи које је на Ваш уређај инсталирала друга организација у односу на ону страницу коју посећујете познати су као колачићи „трећег лица“.
  • Стални колачићи (енгл. „persistent cookies“)
  • Стални колачићи остају сачувани на Вашем уређају и након затварања интернет претраживача. Уз помоћ ових колачића интернет странице чувају податке како би Вам се олакшало њихово коришћење. На пример, интернет странице које захтевају унос корисничког имена и лозинке ће запамтити Ваш унос који ће се појављивати при свакој новој посети.
  • Привремени колачићи (енгл. „session cookies“)
    Привремени колачићи уклањају се с Вашег уређаја у тренутку затварања интернет претраживача путем којег сте посетили одређену интернет страницу. Помоћу ових колачића странице похрањују привремене податке који служе за њено исправно функционирање.

Које колачиће користи интернет страница нисгзпром.рс

Колачићи који се користе на интернет страницама НИС-а подељени су у четири категорије:

Неопходни колачићи или строго потребни колачићи су колачићи који се употребљавају како би страница могла да функционише и не могу бити искључени. Можете подесити Ваш интернет претраживач да Вас обавести о кориш
ењу или да блокира ове колачиће, али у том случају неки делови интернет странице неће функционисати

Остали колачићи – од сталних колачића НИС користи:

  • Уколико подешавате језик, величину фонта или одређену верзију сајта (нпр. режим високог контраста), за то се користе колачићи за подешавање корисничког интерфејса. По извршеном подешавању није потребно да наводите своје преференције приликом следеће посете овом сајту.
  • Ако користите делове сајта за чији приступ вам је потребна регистрација, у ту сврху на ваш рачунар постављамо колачић за аутентификацију. Ово вам омогућава одлазак и повратак на те делове сајта без поновне аутентификације.
  • Како бисмо пратили број посета ради мерења и побољшања перформанси наше интернет странице, користимо колачиће првог лица. Захваљујући овим колачићима можемо одредити које странице су популарне односно мање популарне. Такође, захваљујући њима можемо да видимо на који начин се посетиоци крећу на интернет страницама, односно како их користе. Све информације које ови колачићи прикупљају су агрегирани, те представљају анонимизоване податке. Уколико не дозволите ове колачиће, нећемо имати информацију када сте посетили нашу страницу.
  • За праћење мрежне статистике можемо користити и сервисе попут Google Analytics. У том случају Google на ваш рачунар поставља колачић трећег лица. Такав колачић поставља се и када користимо Гоогле мапе.
Спецификација колачића
Категорија колачића
Назив колачића
Опис колачића
Аналитички колачић
1P_JAR
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
_GRECAPTCHA
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
ANID
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
CGIC
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
CGIC
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
DV
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
NID
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
OGPC
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
OGP
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
OTZ
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
SNID
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
_c;;i
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
rc::a
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.pq
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.pq_tm
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.qc
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
sb_wiz.zpc.
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Аналитички колачић
_grecaptcha
Овај колачић је креирао Google и користи се за детекцију да ли је корисник човек или робот.
Неопходни
authToken
Колачић који се користи за ауторизацију улогованог корисника.
Неопходни
authTokenData
Колачић који садржи системске податке улогованог корисника.
Неопходни
refreshToken
Колачић који се користи за ауторизацију улогованог корисника.
Неопходни
cookie_consent_settings
Колачић који чува податке о томе који су колачићи прихваћени од стране корисника.

Укључивање и искључивање колачића

На интернет страници нисгазпром.рс корисник у сваком тренутку може искључити или укључити колачиће променом подешавања понуђених опција управљања колачићима. Ако искључите колачиће, исти се неће чувати на Вашем интернет претраживачу. Колачићи се могу искључити и преко подешавања интернет претраживача.

Сврха колачића је побољшање и омогућавање употребе наших интернет страница и њихових процеса, те је потребно имати у виду да спречавањем или брисањем колачића можете онемогућити функционисање свих делова странице или проузроковати њихов другачији рад и изглед у интернет претраживачу.

Уколико искључите оглашивачке колачиће могуће је да приказивање наших огласа буде мање релевантног садржаја за Вас или Вам се исти оглас може показати више пута него што то желите.

Интернет претраживачи омогућавају промене подешавања колачића. Подешавања се најчешће налазе у менију „Опције” (енгл. „Options“) или „Параметри” (енгл. „Preferences“). Доле наведени линкови могу бити од помоћи уколико корисник жели боље да разуме ова подешавања:

Такође, као извор додатних информација за управљање колачићима можете да користите и страницу
www.aboutcookies.org.

Додатне информације о колачићима

Друштвене мреже такође могу да постављају колачиће на Ваш рачунар. То се догађа на интернет страницама које вам омогућавају пријаву и регистрацију путем налога друштвених мрежа, те уколико делите садржај интернет странице на друштвеним мрежама. Конкретни утицај на Вашу приватност ће се разликовати од друштвене мреже до друштвене мреже и зависи од подешавања приватности које сте изабрали на тим мрежама. Како управљати овим колачићима можете сазнати на интернет страницама тих друштвених мрежа.

На следећим линковима можете да сазнате више информација о колачићима и правилима приватности:

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.